Dlaczego powinnam regularnie odbywać wizyty u mojego ginekologa?

Ponad 2/3 kobiet w Polsce wstydzi się wizyt w gabinetach ginekologicznych. Twierdzą one jednocześnie, że nie chodzą do ginekologa, bo nie widzą takiej potrzeby. Powodem dla którego decydują się na wizytę u lekarza są dopiero powikłania zdrowotne. (Dane z badania „Seks i Antykoncepcja – Polki 2009” przeprowadzonego przez firmę Synovate Polska na zlecenie Bayer Schering Pharma)

Według The American Congress of Obstetricians and Gynecologists pierwsza wizyta u Ginekologa powinna mieć miejsce między 13 a 15 rokiem życia. Od tego momentu kobieta powinna regularnie uczęszczać do swojego lekarza. Daje to możliwość nawiązania owocnej, wieloletniej współpracy między pacjentką, a lekarzem co ma na celu zadbanie o zdrowie i dobre samopoczucie kobiety.

Istotą dbania o własne zdrowie jest nie tylko leczenie chorób, które dotykają każdego z nas, ale także zapobieganie potencjalnym zagrożeniom zdrowotnym.

Wśród powodów dla których warto zdecydować się na wizytę u ginekologa znajduje się:

  • profilaktyka chorób nowotworowych
  • profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową
  • profilaktyka innych chorób np. chorób endokrynologicznych, osteoporozy
  • zaburzenia miesiączkowania i inne dolegliwości ze strony narządu rodnego
  • planowanie i prowadzenie współżycia
  • przygotowanie się do ciąży
  • prowadzenie ciąży
  • każdy przypadek wykorzystania seksualnego

Dlaczego profilaktyka ma dla mnie istotne znaczenie?

Wiele chorób rozwija się w organizmie bezobjawowo, co czyni człowieka bezbronnym wobec nich. Do najbardziej podstępnych należą choroby nowotworowe. Przez długi okres czasu nie dają objawów. Pierwsze symptomy często pojawiają się dopiero przy wysokim stopniu zaawansowania choroby, dającym niewielkie szanse na pełne wyleczenie i całkowity powrót do zdrowia.

W 2003 roku w Polsce z powodu nowotworów złośliwych zmarło 38.331 kobiet. Najczęściej rejestrowano zgony z powodu raka piersi, płuca, jelita grubego i jajnika. Obserwuje się ciągły wzrost umieralności kobiet z powodu chorób nowotworowych takich jak rak płuc, jajnika, jelita grubego, trzustki, nerek, chłoniaków złośliwych i czerniaka złośliwego.

W 2005 roku zarejestrowane zachorowania na raka sutka stanowiły w Polsce 21,7% ogółu zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet, a zgony z tego powodu 13%. Ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet do 90 roku życia wynosi 12,5% czyli u jednej na 14 kobiet.

Umieralność z powodu nowotworów złośliwych szyjki macicy spada bardzo powoli. Świadczy to o niewielkiej skuteczności programów profilaktycznych (między innymi z powodu niechętnego przystępowania kobiet do badań profilaktycznych). W Polsce na każde 100.000 kobiet między 30 a 59 rokiem życia z powodu raka szyjki macicy umiera 5 razy więcej kobiet niż w Finlandii czy Szwecji. Współczynnik umieralności w Polsce z powodu raka szyjki macicy należy do najwyższych w Europie!!!

Poniżej znajduje się graficzny rozkład zapadalności i umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce wśród kobiet.

Kolorem pomarańczowym wyszczególniono choroby, które można wykrywać i leczyć u ginekologa. Łatwo zauważyć, że 38,1% nowotworów złośliwych na które zapadają kobiety może zostać wykryte dzięki regularnym wizytom w gabinecie ginekologicznym, podczas których można przeprowadzić badania profilaktyczne.

Nie zmienia to faktu, że pacjentka może konsultować się ze swoim ginekologiem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jej zdrowia.

Poza chorobami nowotworowymi istnieją schorzenia mające istotny wpływ na sprawność i funkcjonowanie kobiet. Należą do nich choroby tarczycy, cukrzyca, anemia czy osteoporoza.

Należy stale monitorować stan swojego zdrowia, gdyż odpowiednio wcześnie zastosowane postępowanie zapobiegawcze pozwala uniknąć cierpienia i wielu trudności związanych z chorobami przewlekłymi.

Bibliografia:

  1. http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,101895,7055050,Polka_u_ginekologa.html
  2. www.cancer.org
  3. www.nfz.gov.pl
  4. http://www.acog.org
  5. Grzegorz H. Bręborowicz „Położnictwo i ginekologia” tom 2, PZWL, Warszawa 2010
  6. Jerzy Stachura, Wenancujsz Domagała „Patologia znaczy słowo o chorobie” tom I i II, Polska Akademia Umiejętności, Kraków 2009

lek. Kamila Jakubiak