Telefon:

608 614 752
Adres:

NZOZ "Zamłynie"

ul. Klonowica 10/12,

gabinet 25 i 26
(I piętro)

26-600 Radom
Grzegorz Nyc - praktyka lekarska
nyc for english speaking patients

Szkoła Rodzenia – czy potrzebna?

Odpowiadając przewrotnie na pytanie: nauczyć kobietę rodzić jeszcze się nikomu nie udało... Czy warto więc uczestniczyć w szkołach rodzenia, świadomego macierzyństwa, szkołach dla rodziców, itp?

Moim zdaniem tak, gdyż pozwalają one przygotować rodziców do dobrego przeżycia ciąży i porodu.

Najczęściej, zdobywa się wiedzę z tego, jak wygląda poród, jak rozpoznać objawy porodu i kiedy zgłosić się do szpitala. Można także dowiedzieć się w szczegółach, jak wyglądają poszczególne okresy porodu tak, by później spokojnie przeżywać ten wyjątkowy czas, a nie być zaskoczonym reakcjami i objawami, płynącymi z własnego ciała. Często przekazywana jest wiedza, jak mąż i ojciec ma się odnaleźć na porodówce i jaka może być jego rola, w czym może pomóc.

Wykłady dotyczą także teorii i praktyki związanej z karmieniem i pielęgnacją noworodka. Wiedza zaczerpnięta od naszych mam jest często nieaktualna, gdyż np.: kiedyś karmiło się noworodka na godziny, a obecnie – na żądanie dziecka.

W ramach zajęć umożliwia się małżonkom zobaczenie porodówki, co oswaja z miejscem i pracującym tam personelem, sprawia, że możemy się czuć bezpieczniej, trafiając na trakt porodowy ze skurczami.

Szkoły oferują też gimnastykę dla ciężarnych kobiet i praktyczną naukę oddychania podczas porodu. Ćwiczenia pozwalają zachować zdrową sylwetkę, zapobiegają nadmiernemu przyborowi kilogramów oraz wzmacniają siłę mięśni, uczestniczących w aktywnym parciu. Wzmacniają także więź ze współmałżonkiem, gdy uczestniczy się w zajęciach wspólnie!


Szkoły rodzenia w Radomiu: